How many mL of Fe2+ is required to make four solutions of 10mL? 1. In this exper
ID: 575222 • Letter: H
Question
How many mL of Fe2+ is required to make four solutions of 10mL?
1. In this experiment, you will need to create known standard concentrations in order to generate a standard Beer's law curve (Figure 2.2). You will need four different solutions of Fez, that have concentrations in the range from 1.79 x 10s M to 1.25 0 . M. Assuming you want to make 10 mL of each solution, calculate how many mL of a 1.79 x 10 , M Fe. necessary for each. (Note: Graduated cylinders will be used to dispense these volumes, so think about the level of precision possible in choosing volume amounts) stock solution areExplanation / Answer
This question can be solve by relation :
M1V1 = M2V2
where M1, M2 = molarities of standard and desired solution.
V1, V2 = Volumes of standard and desired solution
Since, the concentration lies in the range 1.79 *10^-5 M to 1.25 *10^-4 M
So, Let's assume any four solution between these concentration say,
Solution 1= 1.60 * 10^-4 M
Solution 2 = 1.50 * 10^-4 M
Solution 3= 1.40 * 10^-4 M
Solution 4 = 1.30 * 10^-4 M
So, using above relation and doing calculation for volume(V1) for every solution, we get
Solution 1 :
1.79 * 10^-4 M x V1 = 1.60 * 10^-4 M x 10 mL
V1 = 8.9 mL
Solution 2 :
1.79 * 10^-4 M x V1 = 1.50 * 10^-4 M x 10 mL
V1= 8.3 mL
Solution 3:
1.79 * 10^-4 M x V1 = 1.40 * 10^-4 M x 10 mL
V1= 7.8 mL
Solution 4:
1.79 * 10^-4 M x V1 = 1.30 * 10^-4 M x 10 mL
V1= 7.2 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.