Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

50.0 kg of ammonium sulfate, (NH3 SO, Calculate the mass of each of the followin

ID: 575670 • Letter: 5

Question

50.0 kg of ammonium sulfate, (NH3 SO, Calculate the mass of each of the following amounts: a. 3.00 mol of selenium oxybromide, SeOBr b. 488 mol of calcium carbonate, CaCO c. 0.0091 mol of retinoic acid, CH0 d. 600×10-innol of nicotine-C,H,N2 e. 2.50 mol of strontium nitrate, SriNO) r. 3.50 × 10.6 mol of uranium hexafluoride, UF, f. 8. 9. Calculate the number of molecules or formula units in each of the following amounts: a. 4.27 mot of tungstentVD oxide, WO b. 0.003 00 mol of strontium nitrate, Sr(NO,) c. 72.5 mol of toluene, C,H,CH, d. 5.1 1 × 10-7 mol of -tocopherol (vitamin E), C29H5002 e. 1500 mol of hydrazine, N.H f. 0.989 mol of nitrobenzene C H,NO2 10. Calculate the number of molecules or formula units in each of the following masses: a. 285 g of iron(I) phosphate, FePO b. 0.0084 g of C,H,N c. 85 mg of 2-methyl-1-propanol, (CH, CHCH OH d. 4.6 x 10 g of mercuty (I1) acetate, Hg(C H,O) e. 0.0067 g of lithium carbonate. Li CO

Explanation / Answer

8)
a)
Molar mass of SeOBr2,
MM = 1*MM(Se) + 1*MM(O) + 2*MM(Br)
= 1*78.97 + 1*16.0 + 2*79.9
= 254.77 g/mol

use:
mass of SeOBr2,
m = number of mol * molar mass
= 3 mol * 254.77 g/mol
= 7.643*10^2 g
Answer: 764 g

b)
Molar mass of CaCO3,
MM = 1*MM(Ca) + 1*MM(C) + 3*MM(O)
= 1*40.08 + 1*12.01 + 3*16.0
= 100.09 g/mol

use:
mass of CaCO3,
m = number of mol * molar mass
= 4.88*10^2 mol * 100.09 g/mol
= 4.88*10^4 g
Answer: 4.88*10^4 g

c)
Molar mass of C20H28O2,
MM = 20*MM(C) + 28*MM(H) + 2*MM(O)
= 20*12.01 + 28*1.008 + 2*16.0
= 300.424 g/mol

use:
mass of C20H28O2,
m = number of mol * molar mass
= 9.1*10^-3 mol * 300.424 g/mol
= 2.7 g
Answer: 2.7 g

d)
Molar mass of C10H14N2,
MM = 10*MM(C) + 14*MM(H) + 2*MM(N)
= 10*12.01 + 14*1.008 + 2*14.01
= 162.232 g/mol

use:
mass of C10H14N2,
m = number of mol * molar mass
= 6*10^-8 mol * 162.232 g/mol
= 9.73*10^-6 g
Answer: 9.73*10^-6 g

e)
Molar mass of Sr(NO3)2,
MM = 1*MM(Sr) + 2*MM(N) + 6*MM(O)
= 1*87.62 + 2*14.01 + 6*16.0
= 211.64 g/mol

use:
mass of Sr(NO3)2,
m = number of mol * molar mass
= 2.5 mol * 211.64 g/mol
= 529 g
Answer: 529 g

f)
Molar mass of UF6,
MM = 1*MM(U) + 6*MM(F)
= 1*238.0 + 6*19.0
= 352 g/mol

use:
mass of UF6,
m = number of mol * molar mass
= 3.5*10^-6 mol * 352 g/mol
= 1.23*10^-3 g
Answer: 1.23*10^-3 g

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote