Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. For the reaction 3 A +2B3 C. If the rate of production of C is 24.0 M/s, what

ID: 576234 • Letter: 5

Question

5. For the reaction 3 A +2B3 C. If the rate of production of C is 24.0 M/s, what is the rate of the reaction? a) 3.0 M/s b) 72.0 M/s c 8.00 M/s d) 24.0 M/s 6. The reaction A products is first order with t1/2 = 450 s at [Alo = 4.0 M. What is the rate constant for this reaction? a) 4.4 x 10-3 M/s b) 8.9 x 103 M/s c) 1.5 x 103 1s d) 5.6 x 10 1/(Ms) 7·The reaction B--> products is third order. If it takes 120' s for the concentration of B to drop from 8.0 M to 4.0 M, what is the half life of this reaction? a) 30. s b) 60.s c) 360. s d) 120 s

Explanation / Answer

5)
rate of reaction = (1/3)*rate of production of C
= (1/3)*24.0 M/s
= 8.00 M/s
Answer: c

6)
Given:
Half life = 450 s
use relation between rate constant and half life of 1st order reaction

k = (ln 2) / k
= 0.693/(half life)
= 0.693/(450)
= 1.5*10^-3 s-1
Answer: c

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote