Time&Day; of lecture: SOLUTIONS LABI 1. An aqueous solution has a concentration
ID: 577084 • Letter: T
Question
Time&Day; of lecture: SOLUTIONS LABI 1. An aqueous solution has a concentration of 22.0% of solute by mass. Find the M of the solution. (Helpful information: Molecular weight of solute 60.0 g/mol, Density of solution 1.30 g/ml 2. What is the molality of the solution in question 1? 3. Solution A was prepared by dissolving 10.0 ml of acetone in 25.0 ml of water. Solution B was prepared by dissolving 10.0 g of acetone in 25.0 ml of water. Which one would be more concentrated? Convert the results to molarity, then compare. (Hint: the density of acetone will help you answer this question. Can you find it? CRC, web, reference book, Convert all to molarity, then compare. 4. Solution C was prepared by dissolving 10.0 g of acetone in 25.0 ml of water. Solution D was prepared by dissolving 10.0 g of acetone in enough water to make 25.0 ml of solution. Which would be more concentrated? Convert the results to molarity, then compare. 5. 200.0 ml of a 5.50 M acetone solution was diluted to a volume of 375.0 mL. a) How many moles of acetone are present in the original solution? b) How does this compare to the number of moles of acetone in the diluted solution? c) What is the molar concentration of the diluted solution? 13 General Chemistry IIExplanation / Answer
Ans 1 :
Let the mass of the solution be 100 g
SO the mass of solute will be 22 g
Number of moles of solutre = 22 / molar mass
= 22 / 60.0
= 0.367 mol
Density = 1.30 g/mL
Volume = mass / density
= 100 / 1.30
= 76.92 mL
Molarity = no. of moles of solute / mass of solution in L
= 0.367 / 0.07692
= 4.77 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.