Suppose you\'re doing a research project with some thermophilic bacteria, which
ID: 578026 • Letter: S
Question
Suppose you're doing a research project with some thermophilic bacteria, which can live and even thrive in very hot, acidic environments. You place a culture of these bacteria in 250.0 mL of a buffer solution containing 0.30 M formic acid (HCOOH, Ka = 1.8 10-4) and 0.20 M sodium formate (HCOONa) and let them stew at 80 degrees Celsius just before leaving the lab for lunch. While you're gone, a labmate, jealous of your good looks or your technical prowess or both and knowing this particular bacterium will die at a pH above 4.50, adds a scoop (about 2.75 g) of NaOH to your thermophilic brew. Will your bacteria survive? Figure it out by calculating the pH of the mixture.
Explanation / Answer
initially
mol of acid = MV = 0.3*0.250 = 0.075
mol of formate= MV = 0.2*0.25 = 0.05
now, after adding
mol fo NaOH = mass/MW = 2.75/40 = 0.06875
there is reaction, acetic acid forms acetate
mol of acid = 0.075-0.06875 = 0.00625
mol of formate = 0.05+0.06875= 0.11875
now
pH= pKa + log(formic/acid)
pKa = -log(ka) = -log(1.8*10^-4) = 3.75
pH= 3.75+ log(0.11875/0.00625)
pH=5.02875
since pH >4.5m, there will not be living bacteria
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.