Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sprint LTE 5:06 PM @ * 35%.- concentrations.docx 6. A 20.0-g sample of methyl al

ID: 578441 • Letter: S

Question

Sprint LTE 5:06 PM @ * 35%.- concentrations.docx 6. A 20.0-g sample of methyl alcohol (CH,OH, molar mass = 32.04 g/mol) was dissolved in 43.3 g of water. The mole fraction of CH,OH is: 0624 7. If 2.00 g of helium gas and 3.82 g of oxygen gas are mixed ether, what is the mole fraction of helium in the solution? 124 8. Find the mass percent of CuSO, in a solution whose density is 1.30 g/mL and whose molarity is 1.36 M. I 77% 9. The term "proof" is defined as twice the percent by volume of pure ethanol in solution. Thus, a solution that is 95% (by volume) ethanol is 190 proof. What is the molarity of ethanol in f ethanol/water solution? of ethanol0.80 pem 10. What is the molarity of a HNO, solution prepared by adding 255.4 mL of water to 350.0 mL of 12.3 M HNO,? Open With Print

Explanation / Answer

Ans 6 : E) 0.206

Number of moles (n) = given mass / molar mass

n methyl alcohol = 20.0 / 32.04 = 0.624 mol

n water = 43.3 / 18.01528 = 2.40 mol

Total no. of mol = 0.624 + 2.40 = 3.024 mol

Mole fraction of CH3OH = n CH3OH / total mol

= 0.624 / 3.024

= 0.206

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote