The standardized 0.1M NaOH was then used to titrate a vinegar sample that is ~5%
ID: 578995 • Letter: T
Question
The standardized 0.1M NaOH was then used to titrate a vinegar sample that is ~5% (wt/wt) with a density of 1.056g/mL. The vinegar sample was diluted before titration by taking 25.00mL by volumetric pipet and diluting it to 250.0mL in a volumetric flask. 20.00mL of the diluted vinegar was titrated until a light pink endpoint with phenolphthalein. 16.93mL of NaOH was used.
-What is the molarity (M/L) of the diluted vinegar?
-What is the molarity of the undiluted vinegar?
-What is the concentration of the vinegar reported as a mass % (grams acetic acid/100g solution *100%). Use the density given above in your calculation.
Explanation / Answer
The 5% (w/w) means 100 gm solution contains 5 gm of acetic acid.
From the titration ,we know
VNaOH SNaOH =VVinegar Svinegar
i) Then molarity of diluted vinegar is( Svinegar)=(16.93X0.1/20)=0.08465 M
ii)Then 25ml is taken and diluted to 250 ml. The molarity of diluted vinegar is( Svinegar)=0.08465 M.
Then,Vvinegar(undiluted) Svinegar (undiluted)=VVinegar (diluted) Svinegar (diluted)
25XSundiluted=250 X 0.08465
Sundiluted=0.8465 M
c)The 5% (w/w) means 100 gm solution contains 5 gm of vinegar.
Volume of the vinegar=(mass/density)=(5/1.056)=4.734ml
concentration=(1000X weight percentage )/{molar mass of the soluteX(100-weight percentage)}=(1000X5)/{60X(100-5)}=0.877 molal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.