A student obtained the following data for the gas phase decomposition of hydroge
ID: 579439 • Letter: A
Question
A student obtained the following data for the gas phase decomposition of hydrogen iodide at 700 K.
HI(g)---->½ H2(g) + ½ I2(g)
(1) What is the half-life for the reaction starting at t=0 s? _______s
What is the half-life for the reaction starting at t=1.30×103s? ________s
Does the half-life increase, decrease or remain constant as the reaction proceeds? _________(increase/decrease/remain constant)
(2) Is the reaction zero, first, or second order? _______(zero/first/second)
(3) Based on these data, what is the rate constant for the reaction?______________ M-1s-1
Explanation / Answer
Half life means the time that is required to decrease the concentration of a reactant by 50%
so at t = 0 the concentration is 0.75M
50% of 0.75 is 0.375 M, the time taken to reach this concentration is 1.3x103 seconds
B) at time 1.3x103 seconds the concentration is 0.375 M , 50% of this is 0.188 M, the time to reach this concentration is 3.88 x 103 seconds, the half life will be
3880 - 1300 = 2580 or 2.58x103 seconds
the half life increased
since the half life from part b has almost double the half life from part a this is a second order reaction
We can apply the formula
1 / A = 1/Ao + kt
where A is the concentration of a given specie at any time
Ao is the initial concentration of a given specie
k is the rate constant
t is time so
at 9060 seconds the concentration of HI is 0.094 M so if we apply the equation this will be
1 / 0.094 = 1 / 0.75 + kt
10.63829 = 1.3333 + k(9060)
10.63829 - 1.3333 = 9.305 = k x 9060
k = 9.305 / 9060 = 0.001027 M-1s-1
*if this answer is helpful dont forget to rate it =)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.