Exp 4b (Gen Chem) PRELAB-DUE AT THE BEGINNING OF LAB 1. A 25-mL volumetric flask
ID: 579601 • Letter: E
Question
Exp 4b (Gen Chem) PRELAB-DUE AT THE BEGINNING OF LAB 1. A 25-mL volumetric flask with its stopper has a mass of 32.6341 g. The same flask filled to the line with Name: ethylene glycol (CaH.O, automotive antifreeze) solution has a mass of 58.0091 g. What is the density of the ethylene glycol solution? 2. An ethylene glycol solution is prepared by diluting 10. ml of a 5.2 M solution to a final volume of 25 ml What is the molarity of the diluted solution? 3. Use the information from the graph below to determine the mass percent of an unknown solution of ethylene glycol if the unknown has a density of 1.009 g'ml. Density vs. Mass Percent of Ethylene Glycol Solutions 1.0250 0200 0150 Density I/ml) 1.0300 0050 1.0000 09950 000 S.00 10.00 15.00 20.00 Mass Percent (N 0.0013+0.9978 R 0 99918Explanation / Answer
Answer :
1) mass of the ethylene glycol =58.0091 g
Volume of the flask = 25 mL = 25/1000=0.025L
Density of the ethylene glycol = mass/ volume
= 58.0091/0.025
= 2320.36g/L
2. Find the molarity of the diluted solution
Using the dilution formula,
C1V1 = C2V2
C1 = 5.2 M, V1 = 10 ml, C2 = ? , V2 = 25 ml
5.2 * 10 = C2 *25
C2= 5.2*10/25 = 2.08 M
3. Determine the mass percent of unknown solution
From the graph, y= 0.0013x + 0.9978
Given that , density of ethylene glycol is 1.009 g/mL.
1.009 = 0.0013x + 0.9978
1.009-0.9978 = 0.0013x
0.0112 = 0.0013x
X = 0.0112/0.0013 = 8.615
Mass percent of the unknown solution is 8.615 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.