The copper(II) chloride and aluminum reaction. calculate the kilojoules of heat
ID: 580644 • Letter: T
Question
The copper(II) chloride and aluminum reaction. calculate the kilojoules of heat produced by the reaction, assuming that no energy left the calorimeter.
The specific heat of the solution is 3.96J/gC ( include the mass of the aluminum foil in the total mass of the solution.
Data: Trial 1 Trial2
mass of calorimeter: 8.473g 8.610g
mass of solid Cucl2*2H2O: 3.232g 3.236g
mass of copper solution: 64.594g 62.637g
mass of aluminum foil: 0.814g 0.807g
initial temperature: 19.6C 20.8C
final temperature: 49.2C 53.4C
Explanation / Answer
Trial 1
Qsolution = m*C*(Tf-Ti)
mass of solutino = 64.594+0.814 = 65.408
Qsoln = 65.408*3.96*(49.2-19.6) = 7666.86 J = 7.66 kJ
trial 2:
Qsolution = m*C*(Tf-Ti)
mass of solutino = 62.637+0.807= 63.444
Qsoln = 63.444*3.96*(53.4-20.8) = 8190.36 J = 8.19 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.