Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sapling Learning | Map (a) How many grams of CaCl2 are needed to make 156.9 g of

ID: 580836 • Letter: S

Question

Sapling Learning | Map (a) How many grams of CaCl2 are needed to make 156.9 g of a solution that is 31.0% (min) calcium chloride in water? Note that mass is not technically the same thing as weight, but (mim) has the same meaning as (wiw). g CaCl, How many grams of water are needed to make this solution? g Ho What is the volume percent% (viv) of an alcohol solution made by dissolving 1 13 mL of isopropyl alcohol in 749 mL of water? (Assume that volumes are additive.) (c) The mass of solute per 100 mL of solution is abbreviated as % (mv)(The abbreviation % (w/v) is also common.) How many grams of sucrose are needed to make 695 mL of a 32.0% (w/v) sucrose solution? g sucrose Previous Check Answer NextExil

Explanation / Answer

(a)

31.0% solution of CaCl2 in water means

31 g of CaCl2 in 100 g of solution

Or in 100 g of solution, the mass of CaCl2 = 31 g

Or in 1 g of solution, the mass of CaCl2 = (31/100) g

Or in 156.9 g of solution, the mass of CaCl2 = (31/100) x 156.9 g = 48.64 g

(ii)

The mass of solution = 156.9 g

Mass of CaCl2 = 48.64 g

So, Mass of water = Mass of solution – Mass of CaCl2
                                 = 156.9 g – 48.64 g
                                 = 108.26 g

(iii)

Volume of isopropyl alcohol = 113 mL

Volume of water = 749 mL

So, Volume of solution = Volume of isopropyl alcohol + Volume of water
                                         = 113 mL + 749 mL
                                         = 862 mL

So, the volume% (v/v) of alcohol solution = (Volume of isopropyl alcohol) / (Volume of solution) x 100
                                                                           = (113 mL / 862 mL) x 100
                                                                           = 13.11 %

(c)

32% (m/v) sucrose solution means

32 g of sucrose in 100 mL of solution

Or in 100 mL of solution, the mass of sucrose = 32 g

Or in 1 mL of solution, the mass of sucrose = (32/100) g

Or in 695 mL of solution, the mass of sucrose = (32/100) x 695 g = 222.4 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote