When a rocket traveling toward a mountain at 100 m/s, the sound waves from this
ID: 581123 • Letter: W
Question
When a rocket traveling toward a mountain at 100 m/s, the sound waves from this rocket's engine approach mountain at speed V. If the rocket doubled its speed to 200 m/s, what speed will the sound waves from the engine approach the mountain? A stationary siren will measure a frequency f and wave length lambda for this sound such that Two point charges,Q1=-1 Mu C and Q2=+4 Mu C are placed as shown in the figure.(k=1/4 pi zigma_0=8.99*10^9 N.m^2/C^2;q_e=1.60*10^-19 C) Find the y-component of the electric field at the orgin. What would the y-component of the force of an electron at the orgin beExplanation / Answer
3) The sound waves from the engine will now approach the mountain at speed V.
4) f > 1000 Hz and = 0.343 m. (option D)
5) a) There will be y-component only due to Q2 charge.
Ey = kQ2/r^2 *sin45 = sin45*(9*10^9*4*10^-6)/(1.9^2 + 1.2^2) = 5040.76 N/C (in -y-direction)
b) Force = qEy = 1.6*10^-19*5040.76 = 8.07*10^-16 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.