A ball is thrown at a speed of 25 m s^-1 at an angle of 53.10 (measured upward f
ID: 581324 • Letter: A
Question
A ball is thrown at a speed of 25 m s^-1 at an angle of 53.10 (measured upward from the horizontal) from the top of a 25 m tall cliff. a. What are the initial components of the velocity vector? b. What is the maximum height reached by the ball, and when does it reach it? What is the distance from the release point at this time? c. What are the components of the velocity when the ball hits the ground? d. What is the ball's speed when it hits the ground? e. How far from the base of the cliff does the ball land?Explanation / Answer
The motion is a projectile motion
a)
Initial components of velocity are
vx = vcostheta = 25*cos 53.1
vx = 15.01 m/s
Vertical component, vy = v sintheta
vy = 25 sin 53.1
vy = 19.9 m/s
b)
Maximum height reached by ball is
H = v^2 sintheta^2/2g
H = 25^2*sin53.1^2/2*9.8
H = 20.39 m from top of cliff
Time taken is t = vsintheta/g
t = 25 sin 53.1 /9.8
t = 2.04 seconds
Distance from release point is 20.39 m
c)
When ball hits ground,
Vx remains same = 15.01 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.