Anyone can solve this? Thank you! According to the Guinness Book of World Record
ID: 581476 • Letter: A
Question
Anyone can solve this? Thank you!
According to the Guinness Book of World Records, the longest home run ever measured was hit by Roy "Dizzy" Carlyle in a minor league game. The ball traveled 188 m (618 ft) before landing on the ground outside the ballpark. Assuming the ball's initial velcoity was 60degree above the horizontal and ignorning air resistance, what did the initial speed of the ball need to be to produce such a home run if the ball was hit at a point 0.9 m (3.0 ft) above ground level? Assume that the ground was perfectly flat = 46 m/s How far would the ball be above a fence 3.0 m (10 ft) high if the fence was 116 m (380 ft) from home plate? h = 77.2Explanation / Answer
A)
Given that Range R = u^2*sin(2*theta)/g = 188
u^2*sin(2*60)/9.81 = 188
u^2 = 188*9.81/(sin(120))
u = 46 m/s = vo
-----------------------------------------------------------
B) time taken to travel 116 m is t
t = 116/(46*cos(60)) = 5 s
then using y = voy*t - (0.5*g*t^2)
y = (46*sin(60)*5)-(0.5*9.81*5^2) = 76.56 m
the final answer is 76.56-3 = 73.56 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.