An electric eel develops a potential difference of 450 V , driving a current of
ID: 582377 • Letter: A
Question
An electric eel develops a potential difference of 450 V , driving a current of 0.70 A for a 1.0 mspulse.
Part A
Find the power of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the total energy of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the total charge that flows during the pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
An electric eel develops a potential difference of 450 V , driving a current of 0.70 A for a 1.0 mspulse.
Part A
Find the power of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
P =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the total energy of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
U =SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the total charge that flows during the pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Power = V*I = 450*0.7 = 315 W
Energy = Power*time = 315*10^-3 = 0.315 J
Tota charge q = it = 0.7*10^-3 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.