Two spherical point charges each carrying a charge of 40 mC are attached to the
ID: 582566 • Letter: T
Question
Two spherical point charges each carrying a charge of 40 mC are attached to the two ends of a spring of length 20 cm. If its spring constant is 120 Nm-1, what is the length of the spring when the charges are in equilibrium?
Two points A and B lie 20 cm apart on a line extending radially from a point charge Q. If the potential at A is 150 V and the potential at B is 120 V, find the charge Q and the distance of point A from the charge. What is the work that needs to be done to move a 10 µC charge from B to A?
Explanation / Answer
Here,
let the length of spring when charges are in equilibrium is x
charge , q = 40 mC
spring constant , k = 120 N/m
for equilibrium
k * q^2/x^2 = k * (x - 0.20)
9*10^9 * (0.040)^2/x^2 = 120 * (x - 0.20)
solving for x
x = 49.4 m
the final length of spring needed is 49.4 m
--------------------------------------------------------
let the charge is q
distance of point A is r
Now , potential at A = 9*10^9 * Q/r
9*10^9 * Q/r = 150
potential at B
9*10^9 * Q/(r + 0.20) = 120
solving for Q and r
Q = 1.33 *10^-8 C
r = 0.8 m
the point charge is 1.33 *10^-8 C
point A is 0.8 m away from the charge
work needed to move the charge = 10 *10^-6 * (150 - 120)
work needed to move the charge = 3 *10^-4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.