We normally give \\\"brightest\\\" of a house-hold light bulb by giving the amou
ID: 583187 • Letter: W
Question
We normally give "brightest" of a house-hold light bulb by giving the amount of power that light bulb uses. A house-hold bulb that discipates 100W of electrical power puts out more light that one that discipates 60 Watts of electrical power. A standard light bulb operates on a potential drop of around 95 V.
1) For a 75 watt light bulb, what is the current through the bulb?
i =
2) What is the resistance of this bulb?
R =
3) Now assume you have a light bulb that has half the resistance of the one in part (2) and the same potential drop. What is the is the power rating of this bulb?
P=
Explanation / Answer
power = P = V*I
1)
75 = 95*I
I = 0.79 A
2)
from ohms law
R = V/I = 95/0.79 = 120.25 ohms
3))
R' = R/2 = 60.125
P' = v^2/R'
P' = 95^2/60.125 = 150.1 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.