A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an ang
ID: 583621 • Letter: A
Question
A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an angle of 19.0° below the horizontal. The negligent driver leaves the car in neutral, and the emergency brakes are defective. The car rolls from rest down the incline with a constant acceleration of 3.06 m/s2 for a distance of 40.0 m to the edge of the cliff, which is 45.0 m above the ocean. (a) Find the car's position relative to the base of the cliff when the car lands in the ocean. m (b) Find the length of time the car is in the air. s
Explanation / Answer
first we find the horizontal and vertical speed of the car when it goes off the edge of the cliff
we find that speed from
vf^2 = v0^2 + 2ad where vf is final speed
v0=initial speed = 0
a = acceleration = 3.06 m/s^2
d = distance = 40m
so the speed on leaving the cliff is
vf^2 = 0 + 2*(3.06)*(40)
vf^2 = 244.8
vf = 15.64 m/s
now, we need to find the components of the car's velocity as it leaves the cliff, they are
v(horizontal) = 15.64*cos19 = 14.78 m/s
v(vertical) = -16.35 sin 24 = - 5.09 m/s
we need to find the time the car is in the air, for this we use the equation of motion
y(t)=y0 + v0y*t - 1/2*gt^2
y(t)=height at any time t, y0=initial position
v0y=initial y speed
so we have
y(t) = 45 - 5.09*t - 4.9*t^2
we want to find how long it takes for the car to reach y=0:
0 = 45 - 5.09*t - 4.9*t^2
this is a quadratic equation with solution
t= 2.55 sec
since the horizontal speed will not change once the car leaves the clilff (since there are no horizontal forces acting), we have that the horizontal distance traveled in 2.55 sec is
x = 14.78 m/s * 2.55 s = 37.69 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.