It is possible to shoot an arrow at a speed as high as 113 m/s. If friction is n
ID: 583855 • Letter: I
Question
It is possible to shoot an arrow at a speed as high as 113 m/s. If friction is neglected, how high would an arrow launched at this speed rise if shot straight up? How long would the arrow be in the air? A certain automobile manufacturer claims that its deluxe sports car will accelerate from rest to a speed of 49.0 m/s in 8.80 s. Determine the average acceleration of the car. Assume that the car moves with constant acceleration. Find the distance the car travels in the first 8.80 s. What is the speed of the car 10.0 s after it begins its motion if it continues to move with the same acceleration?Explanation / Answer
Given,
v = 113 m/s
a)Let this height be H.
We know from the equation of motion that,
v2 = u2 + 2 a S
In our case, v = 113 m/s ; u = 0 ; a = g = 9.8 m/s2 and S = H
2 x 9.8 x H = 113 x 113
H = 651.48 m
Hence, H = 651.48 m
b)Let T be the required time
from first equation of motion we know that,
v = u + at
In our case, u = 113 m/s ; v = 0 and a = -g = -9.8 m/s2
113 - 9.8 t = 0
t = 11.53 sec
Its the time for one side, So the total time for which it will be in air will be:
T = 2t = 2 x 11.53 s = 23.06 s
Hence, T = 23.06 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.