A mass of 0.126 kg hangs from a vertical spring in the lab room. You pull down o
ID: 584045 • Letter: A
Question
A mass of 0.126 kg hangs from a vertical spring in the lab room. You pull down on the mass and throw it vertically downward. The speed of the mass just after leaving your hand is 5.00 m/s. (a) While the mass moves downward a distance of 0.06 m, how much work was done on the mass by the Earth? Include the appropriate sign. work done by Earth- (b) At the instant in part (a) when the mass has moved downward a distance of 0.06 m, the speed of the mass has decreased to 3.65 m/s. How much work was done on the mass by the spring? Include the appropriate sign. Work done by springExplanation / Answer
Work done by gravity = -mgh = -0.126*9.8*0.06 = -0.074 J
Work done by spring = -0.074 + 1/2 m (v2 - u2) = -0.81 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.