The figure below shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a fri
ID: 584443 • Letter: T
Question
The figure below shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionless floor through a dist?
The figure below shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionless floor through a distance d = 20.0 cm while three forces are applied to it. Two of the forces are horizontal and have the magnitudes F1 = 5.00 N and F2 = 1.00 N; the third force is angled down by = 65
.0° and has the magnitude F3 = 4.00 N.
for the 20cm displacement. what is the net work done of the package by the 3 applied forces, the gravitational force on the package and the normal force on package?
If the package has a mass of 2.2 kg and an initial kinetic energy of 0, what is its speed at the end of the displacement?
Explanation / Answer
The work is only done by the forces along which displacement takes place.
Hence Finding the net force in horizontal direction
Fh = F1 - F2 + F3cos (65) = 5 -1 + 4* cos (65) = 5.69 N
hence the work done is
W = Fd
W= 5.69* .2 = 1.138 J
The work done by gravity and normal force is 0
This work is stored as kinetic energy
W = 1/2 mv^2 = 1.138 J
v = 1.017 ms-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.