The diagram below shows a block of mass m = 2.00 kg on a frictionless horizontal
ID: 584591 • Letter: T
Question
The diagram below shows a block of mass m = 2.00 kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1 = 4.00 N, F 2 = 6.00 N, and F 3 = 8.00 N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram. In this problem, you will determine the resultant (total) force vector from the combination of the three individual force vectors. All angles should be measured counterclockwise from the positive x axis (i.e., all angles are positive). How far (in meters) will the mass move in 5.0 s? Express the distance d in meters to two significant figures. What is the magnitude of the velocity vector of the block at t = 5.0 s? Express your answer in meters per second to two significant figures.Explanation / Answer
m = 2.0 Kg
F1 = 4.0 N
F2 = 6.0 N
F3 = 8.0 N
Fx = F1*cos(25) + F2*cos(360-325) - F3
Fx = 4.0 * cos(25) + 6.0 * cos(35) - 8.0
Fx = 0.54 N
Fy = F1*sin(25) - F2*sin(360-325)
Fy = 4.0*sin(25) - 6.0 * sin(35)
Fy = -1.75 N
Fnet = sqrt(Fx^2 + Fy^2)
m*a = sqrt(0.54^2 + 1.75^2)
a = 0.916 m/s^2
v = u + a*t
v = 0 + 0.916*5.0
v = 4.58 m/s
Magnitude of Velocity vector, v = 4.58 m/s
Angle = tan^-1(1.75/0.54)
Angle = 72.85o Clockwise from +ve x axis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.