A 40.0-kg box initially at rest is pushed 5.00 m along a rough, horizontal floor
ID: 585327 • Letter: A
Question
A 40.0-kg box initially at rest is pushed 5.00 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force f equal 130 N The coefficient of friction between box and floor is 0.300 Find (a) the work done by the applied force, (b) the change in the kinetic energy of the box, and (c) the final speed of the box. 3. A sled is initially given a shove up a frictionless 23degree incline It reaches a maximum vertical height 2.0 m higher than where it started at the bottom What was its initial speed?Explanation / Answer
Work done by applied force=F.S=FS=130N*5=650N.m
Force due to friction =coeff of friction* normal=0.3*N=0.3*40*9.8=117.6N
Net force in horizontal direction=130-117.6=12.4N
acceleration=F/M=12.4/40=0.31m/s2
apply equation of motion
v2=u2+2as
v2=2*0.31*5=3.1
v=1.761m/s
change in kinetic energy=0.5mv2-0.5mu2=0.5mv2 (as u=0)
change in kinetic energy=0.5mv2=0.5*40*1.7612=62Nm
final speed of box=v=1.761m/s
3)as component of acceleration due to gravity along shove downward=gsin23
as final speed =0
v2=u2+2as
u2=-2as= -2*(-9.8sin23)*(2/sin23)
u=4.43m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.