A parallel plate capacitor is made by having plates which are square, with a siz
ID: 585497 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor is made by having plates which are square, with a size of 2.84 mm on each size. They are initially a distance 1.03 mm apart from each other. What is the capacitance of this capacitor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
The separation between the plates is increased to 6.31 mm . What is the capacitance now?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
If we pulled apart the plates while the capacitor was connected to a 7.10 V battery, what is DIFFERENCE between the initial charge on the capacitor and the final charge on the capacitor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
If we pulled apart the plates while the capacitor was connected to a 7.10 V battery, what is DIFFERENCE between the initial energy stored in the capacitor and the final energy stored in the capacitor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
Now imagine that we again started with the capacitor plates at distance 1.03 mm hooked up to a battery at potential 7.10 V . However, we disconnected the battery before moving the places to 6.31 mm . What is the DIFFERENCE between the initial and final potentials?
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
Now imagine that we again started with the capacitor plates at distance 1.03 mm hooked up to a battery at potential 7.10 V . However, we disconnected the battery before moving the places to 6.31 mm . What is the DIFFERENCE between the initial and final potential energy stored in the capacitor?
C =Explanation / Answer
area of plates = A = (2.84*10^(-3))^2 = 8.065*10^(-6) m^2
separation between plates = d = 1.03*10^(-3) m
a)
capacitance C = e0*A/d = 8.85*10^(-12)*8.065*10^(-6)/(1.03*10^(-3)) = 6.93*10^(-14) F
b)
new d = 6.31*10^(-3) m
new capacitance C(new) = 8.85*10^(-12)*8.065*10^(-6)/(6.31*10^(-3)) = 1.13*10^(-14) F
c)
Qi = C*V = 6.93*10^(-14)*7.1 = 4.92*10^(-13) C
Qf = C(new)*V = 1.13*10^(-14)*7.1 = 8.02*10^(-14) C
Qi - Qf = 4.92*10^(-13) - 0.802*10^(-13) = 4.12*10^(-13) C
d)
Ui = (1/2)*C*V^2 = 0.5*6.93*10^(-14)*7.1^2 = 1.74*10^(-12) J
Uf = (1/2)*C(new)*V^2 = 0.5*1.13*10^(-14)*7.1^2 = 2.85*10^(-13) J
Ui - Uf = 1.74*10^(-12) - 0.285*10^(-12) = 1.45*10^(-12) J
e)
C = e0*A/d = 8.85*10^(-12)*8.065*10^(-6)/(1.03*10^(-3)) = 6.93*10^(-14) F
Vi = 7.1 volt
Q = C*V = 6.93*10^(-14)*7.1 = 4.92*10^(-13) C
new C = e0*A/d = 8.85*10^(-12)*8.065*10^(-6)/(6.31*10^(-3)) = 1.13*10^(-14) F
new voltage Vf = Q/C = 4.92*10^(-13)/(1.13*10^(-14)) = 43.54 volt
Vi - Vf = 7.1 - 43.54 = - 36.44 volt
f)
Ui = (1/2)*C*Vi^2 = 0.5*6.93*10^(-14)*7.1^2 = 1.74*10^(-12) J
Uf = (1/2)*C(new)*Vf^2 = 0.5*1.13*10^(-14)*36.44^2 = 7.5*10^(-12) J
Ui - Uf = 1.74*10^(-12) - 7.5*10^(-12) = - 5.76*10^(-12) J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.