126 the rosctoin o formcarbon disulfide, CS, and carbos dioxide. mol of carbon i
ID: 586773 • Letter: 1
Question
126 the rosctoin o formcarbon disulfide, CS, and carbos dioxide. mol of carbon is 4. Carbon reacts with sulfur dioxide, SO,, form The balanced equation for the reaction is: consumad srams of carbon disulide, cs, wil form if mass of CS2 (b) I 10.0 g of carbon ure consumed, how many mole of carbon dioxide, CO, will form? how many mole of CO2 = tron metal and water. The unbalanced equation is: ai sde. Pegoy reacts with hydrogen gas, Ha, at elevated temperatures to produce (a) What mass of hydroge mass of H- b) What mass of iron(III oxide, Fe,O, must be consumed to prepare 2.50 g of iron metal? mass of Fe20,-Explanation / Answer
Ans 4 :
a)
3 moles of C makes 1 mole of CS2
So 0.450 moles of C will make 0.450 /3 = 0.150 mol of CS2
Mass of CS2 formed = 0.150 x 76.139
= 11.42 grams
b)
10.0 g of carbon = 10.0 / 12.01 = 0.83 moles
3 moles of C make 2 moles of CO2
So 0.83 moles of C will make (0.83 x 2) /3
= 0.55 mol of CO2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.