Given the following information, calculate the density in g/mL of an irregular s
ID: 587256 • Letter: G
Question
Given the following information, calculate the density in g/mL of an irregular solid.Mass of weighing vessel 1.005g Mass of solid + weighing vessel 9.441g Volume of liquid in graduated cylinder 3.45 mL Volume of liquid in graduated cylinder +
volume of solid 5.15 mL Given the following information, calculate the density in g/mL of an irregular solid.
Mass of weighing vessel 1.005g Mass of solid + weighing vessel 9.441g Volume of liquid in graduated cylinder 3.45 mL Volume of liquid in graduated cylinder +
volume of solid 5.15 mL
Explanation / Answer
Mass of weighing vessel = 1.005g
Mass of solid + weighing vessel = 9.441g
mass of solid = (Mass of solid + weighing vessel)-Mass of weighing vessel
= 9.441-1.005 = 8.436g
Volume of liquid in graduated cylinder = 3.45 mL
Volume of liquid in graduated cylinder +volume of solid = 5.15 mL
volume of solid =( Volume of liquid in graduated cylinder +volume of solid) - Volume of liquid in graduated cylinder = 5.15-3.45 = 1.7ml
densoty of solid = mass/volume
= 8.436g/1.7ml = 4.96g/ml >>>>answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.