2 HNO()+ Ag ()AgNos)NO2 (9)+M20( A AgNO(s)+NO2 (9)+ H2o () Use the data from thi
ID: 588369 • Letter: 2
Question
2 HNO()+ Ag ()AgNos)NO2 (9)+M20( A AgNO(s)+NO2 (9)+ H2o () Use the data from this tlink:ThermodynamicData to Use the data the data from this link: ThermodynamicData to calculate the following for the reaction above. (a)AG® at 298 K. -594 (b) The natural logarithm (In) of the equilibrium constant at 450.oK That is, find what goes in the box: K exp (c) The Kelvin temperature at which the reaction can be at equiibrium under standard conditions, if this is possible. If it is not possible, enter o. (d) The G In k) at 450.0 K if all reactants in solution are 0.10 M, all gaseous reactants are 0.10 atm, all products in solution are 0.30 H and all gaseous products are 0.30 atExplanation / Answer
a)
DG = Gproducts - Hreactatns
dG = (AgNO3 + No2 + h2O)- (2HNO3 + Ag)
dG = (-33.4+ 51.3 + -237.1) - (2*-80.7 + 0)
dG = -57.8 kJ/mol
b)
dG = -RT*ln(K)
K = exp(-dG/(RT))
K = exp(57800/(8.314*450))
K = exp(15.449)
answer must be 15.449
c)
find T at which it becomes possible
dH = (-124.4+ 33.2-285.8) - (2*-174.1 + 0)
dH = -28.8
dS = (140.9 + 240.1+70.0) - (2*155.6+ 42.6)
dS = 97.2
dG < 0
dH - T*dS < 0
-28800 - T*97.2 < 0
-28800 /97.2 < T
T > 0
always possible
d)
dG = dG° + RT*ln(Q)
Q = P-NO2 = 0.3
dG = dG° + RT*ln(0.3)
dG = -57800 + 8.314*450*ln(0.3)
dG = -62304.4 J/mol
dG = -62.30kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.