Find the molecular formula based on the following percent compositions and molar
ID: 588868 • Letter: F
Question
Find the molecular formula based on the following percent compositions and molar massC: 80.19% H: 9.63 % O : 10.17% ; 314.51 g/mol
Find the molecular formula based on the following percent compositions and molar mass
C: 80.19% H: 9.63 % O : 10.17% ; 314.51 g/mol
Find the molecular formula based on the following percent compositions and molar mass
C: 80.19% H: 9.63 % O : 10.17% ; 314.51 g/mol
Find the molecular formula based on the following percent compositions and molar mass
C: 80.19% H: 9.63 % O : 10.17% ; 314.51 g/mol
C: 80.19% H: 9.63 % O : 10.17% ; 314.51 g/mol
Explanation / Answer
Answer: First find out the mass of carbon, hydrogen and oxygen using following formula;
Mass of Carbon
In 100% 80.19% Carbon
So, 314.51 (314.51 x 80.19)/ 100 = 252.20 gm/mol Carbon Present
Similarly for 30.28 gm/mol Hygrogen and 31.98 = 32 gm/mol Oxygen is present
No of atoms is calculated by dividing gms of carbon with its atomic mass, gms of hydrogen with its atomic mass and gms of oxygen with its atomic mass.
So no of carbon atoms = 252.20/12 = 21
No of hydrogens atoms= 30.28/1 = 30
And no of oxygen atoms = 32/16 = 2
So the molecular formula is = C21H30O2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.