195 PRELAB Unless told otherwise, this is a hard copy prelab. Due in lab at the
ID: 588952 • Letter: 1
Question
195 PRELAB Unless told otherwise, this is a hard copy prelab. Due in lab at the start of the lab session. 1. If a 0.315 g f KHP requires 14.85 mL of NaOH, calculate [NaOH]. 5 pts 2. If the same NaOH solution is now used to titrate 0.152 g unknown diprotic acid and requires 26.21 mL to the endpoint, what is the molar mass of the unknown diprotic acid? 5 pts If the same NaOH solution is now used to titrate 0.152 g unknown triprotic acid and requires 23.75 mL to the endpoint, what is the molar mass of the unknown triprotic acid? 5 pts 3.Explanation / Answer
Q1
mol of KHP = mass/MW= 0.315/204.3 = 0.00154 mol
mol of KHP = mol of NaOH
mol of NaOH = 0.00154
[NaOH] = mol/V = 0.00154/(14.85*10^-3) = 0.10370 M
Q2
if diprotic acid
mmol of NaOH = MV = 0.10370*26.21 = 2.717977
then
mmol of adiprotic acid = 1/2*mmol of base = 1/2*2.717977 =1.3589 mmol of diprotic acid
MM = mass/mol = 0.152/(1.3589*10^-3) = 111.85 g/mol
Q3
if triprotic
mmol of base = MV = 0.10370*23.75*10^-3 = 0.002462
mmol of acid = 1/3*mmol of base = 1/3*0.002462 =0.0008206
MM = mass/mol = (0.152)/(0.00082) = 185.3 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.