2. (a ) Given the following data, calculate the heat absorbed by the solution an
ID: 589237 • Letter: 2
Question
2. (a ) Given the following data, calculate the heat absorbed by the solution and the heat absorbed by the calorimeter in the following reaction: HNO3 + KOH KNO3 (aq) + H2O, From these, calculate the heat released by the reaction; assuming the density and the specic heat are the same as distilled water: Temperature of 50.0 mL of HNO3 before mixing: Temperature of 50.0 mL of KOH before mixing: Temperature of 100.0 mL of reaction mixture: 22.0 °C 22.0 °C 34.5 C 0ml) (lpa!)(12,5)(4.(34.zgt') 2013. 12.5°C Absorbed by solution: J. Absorbed by calorimeter:J. Heat of reaction:J (b) If the solutions are each 2.0 M, the final concentration of the KNOs is 1.0 M. (Do you know why? n, M1Vi M2V2.) Calculate the molar enthalpy of neutralization, AHN ase.) (NB: Since the concentrations are the same, it is a stoichiometric ratio; no limiting reagent in this c kJ/molExplanation / Answer
2 a)
heat absorbed by solution = m*s*DT
= 100*4.184*(34.5-22)
= 5.23 kj
heat absorbed by calorimeter = o kj
heat of reaction = 5.23 kj
b) if each 2.0 M
no of mol of KOH reacted = 50*2/1000 = 0.1 mol
enthalpy of neutralisation(DHn) = -q/n
= -5.23/0.1
= -52.3 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.