a sample of helium occupies a volume of 875. ml at a pressure of 300. mmHg. at w
ID: 589785 • Letter: A
Question
a sample of helium occupies a volume of 875. ml at a pressure of 300. mmHg. at what pressure does the sample occupy 250.mL if temperature remains constant a sample of helium occupies a volume of 875. ml at a pressure of 300. mmHg. at what pressure does the sample occupy 250.mL if temperature remains constant a sample of helium occupies a volume of 875. ml at a pressure of 300. mmHg. at what pressure does the sample occupy 250.mL if temperature remains constant 1) A sample of helium occupies a volume of 875. mL at a pressure of 300. mmHg. At what pressure does the sample occupy 250. mL if temperature remains constant? 875 mmti lf a sample of nitrogen occupies 505. mL at-23.0C, what volume does it occupy at 23.0°C if the pressure remains constant? 2) 3) A sample of gas has a pressure of 645 torr at 128°C what is the temperature in Celsius if the pressure increases to 824 torr if volume remain constant? Suppose a balloon is filled so that its volume is 2.50L when the pressure is 750mmHg and the temperature is 26 C. What volume will it occupy if it rises to an elevation where the pressure is 475mmHg and the temperature is 12"C? )Explanation / Answer
1]
PV = nRT
n,R,T are constant
PV =constant
P1V1 = P2V2
875*300 = 250*P
P = 1050 mm Hg
2]
PV = nRT
P,n,R are constant
V/T is constant
V1/T1 = V2 / T2
505 / (-23+273) = V2 / (23+273)
V2 = 597.92 ml
3]
PV = nRT
P1 / P2 = T1 /T2 (rest are constants )
645 / 824 = (128+273) / T2
T2 = 512.285 K = 239.28 C
4]
PV = nRT
n and R constants
P1V1 / T1 = P2V2 /T2
2.5*750 / (26+273) = 475*V / (273+12)
V = 3.7625 L
Take T in kelvin scale in all problems
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.