2. Suppose 23.00 g ammonium chloride (53.491 gmol) dissolves in \'water in a cal
ID: 590574 • Letter: 2
Question
2. Suppose 23.00 g ammonium chloride (53.491 gmol) dissolves in 'water in a calorimeter to form 100.00 g of solution. The temperature decreases by 10.75°C. Calculate the AH of solution of NH.CI in kJ/mol. Assume the specific heats of the solution and of the empty calorimeter are 4.18 J/(g·°C) and 0.170 kJ/oC, respectively. NH,Cl (s) NH..(aq) + Cl"(aq) »-?kJ/mol 3. Benzoic acid is used to determine the heat capacity of bomb calorimeters because it can be obtained in pure form, and its energy of combustion is known very accurately (26.43 kJ/g). Determine the heat capacity of a calorimeter that showed a temperature increase of 8.199°C when 2.500 g of benzoic acid was combusted.Explanation / Answer
Q2
mol of salt = mass/MW = 23/53.49146 = 0.42997
total mass = 100 g
dT = 10.75°C
Qsolution = Qwater +Qcal
Qwater = m*C*dT
Qcal = Ccal*dT
Qsolution = m*C*dT + Ccal*dT = (100*4.18 + 170)*10.75 = 6321 J
Qrxn = -Qsoln = -6321 J
HRxn = Qrxn /n = -6321/0.42997
HRxn = -14701.02 J/mol
HRxn = -14.7 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.