A welder using a tank of volume 7.00×10 2 m3 fills it with oxygen (with a molar
ID: 592585 • Letter: A
Question
A welder using a tank of volume 7.00×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.20×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 23.2 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 2.00×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
A welder using a tank of volume 7.00×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.20×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 23.2 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 2.00×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
m = kgSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
m = kgExplanation / Answer
As per Ideal gas equation
PV = nRT
At initial condition
P = 3.20×105 Pa = 3.158 atm
V = 7.00×102 m3 = 70 L
R = 0.082057 L atm mol-1K-1
T = 39oC = 312 K
n= ?
n= 8.64 moles
mass of one mole of O2 is 32 g
mass of 8.64 moles = 276.49 g
Part A answer is 0.27649 kg
Part B
similarly at T 23oC = 296.2 K
P= 1.97 atm
V = 7.00×102 m3 = 70 L
n = 5.677
mass = 181.68 (this is the mass remaining)
then the mass of O2 released = 94.8 g = 0.0948 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.