Question3 1 pts A 100.0 mL flask is filled with 0.065 moles of A and allowed to
ID: 594100 • Letter: Q
Question
Question3 1 pts A 100.0 mL flask is filled with 0.065 moles of A and allowed to react to form B according to the reaction below. The following experimental data are obtained for the amount of A as the reaction proceeds. What is the average rate of appearance of B in units of M/s between t = 10 min, and t = 30 min.? Assume that the volume of the flask is constant A(g) B(g) Time (minutes) 0.0 10.0 20.0 30.0 40.0 Moles of 0.065 0.051 0.042 0.036 0.031 O 1.3 x 10-4 M/s O 2.3 x 10-4Ms O 1.5 x 10-4 M/s O 1.0 x 10-4 M/s 8.3 x 10-5 M/sExplanation / Answer
when t = 10 the moles of A = 0.051 mole
t = 20.0 min then moles of A = 0.042 mole.
change of moles of A = (0.051 - 0.042) = 0.009 mole.
when t = 30 min the moles of A = 0.036 mole
change of moles of A = (0.042 - 0.036) = 0.006 mole.
total change = 0.009 + 0.006 = 0.015 mole in 20 min = 20 * 60 = 1200 s.
concentration = 0.015 *1000 / 100 = 0.15 M
rate = 0.15 / 1200 = 1.3 * 10^-4 M/s (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.