Use Henry\'s law and the solubilities given below to calculate the total volume
ID: 594448 • Letter: U
Question
Use Henry's law and the solubilities given below to calculate the total volume of nitrogen and oxygen gas that should bubble out of 1.4 L of water upon warming from 25*C to 50*C . Assume that the water is initially saturated with nitrogen and oxygen gas at 25*C and a total pressure of 1.0 atm . Assume that the gas bubbles out at a temperature of 50*C . The solubility of oxygen gas at 50*C is 27.8 mg/L at an oxygen pressure of 1.00 atm. The solubility of nitrogen gas at 50*C is 14.6 mg/L at a nitrogen pressure of 1.00 atm. Assume that the air above the water contains an oxygen partial pressure of 0.21 atm and a nitrogen partial pressure of 0.78 atm.Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
At 25 C and total pressure of 1.0 atm, Partial pressure of Oxygen, P O2 = 0.21 atm Partial pressure of nitrogen, P N2 = 0.78 atm . Given solubility at 50 C and 1 atm Solubility of oxygen = 27.8 mg/ L For nitrogen = 14.6 mg/ L . According to henry's law, Henry's law constant, k = solubility/ pressure . So k for oxygen = 27.8 mg/L / 1 atm = 27.8 mg/ (L.atm) For nitrogen = 14.6 mg/ L/ 1 atm =14.6 mg / (L.atm) At 25 C, solubility = k. P solubility of oxygen = 27.8 mg/ L.atm * 0.21 atm = 5.84 mg / L Similarlly solubility of nitrogen = 14.6 mg/ (L.atm) * 0.78atm =11.39 mg/ L We are given 1.9 L of water At 25 C, solubility = 5.84 mg / L mass of oxygen present in 1.9 L of water = 5.84 mg / L *1.9 L =11.1 mg At 50 C, solubility = 27.8 mg/ L Mass of oxygen = 27.8 mg/ L * 1.9 L =52.8 mg . Hence the difference in mass of oxgyen at the two temperatures= 52.8 mg - 11.1 mg = 41.7 mg This is the amount of oxygen which would be given out. . molar mass = 32 g/mol Pressure = 1 atm Temperature = 25 C = 298 K mass = 41.7 mg = 0.0417 g R = 0.0821 L-atm/ (mol.K) Volume, V = ( mass/ molar mass) * R * T / P Substitute and solve to get volume of oxygen. Similarly for nitrogen; At 25 C, solubility = 11.39 mg/ L Mass of nitrogen in 1.9 L = 11.39 mg / L * 1.9 L = 21.64mg . At 50 C solubility = 14.6 mg/ L Mass of nitrogen = 14.6 mg / L * 1.9 L = 27.74 mg . Mass of nitrogen released = 27.74 - 21.64 = 6.1 mg . molar mass = 28 g/mol Pressure = 1 atm Temperature = 25 C = 298 K mass = 6.1 mg = 0.0061 g R = 0.0821 L-atm/ (mol.K) Volume, V = ( mass/ molar mass) * R * T / P Substitute and solve to get volume of nitrogen. . Add both the volumes to get total volume of nitrogen andoxygen in Liters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.