When 1.80mol CO2 and 1.80mol H2 are placed in a 3.00-L container at 395 degree C
ID: 600030 • Letter: W
Question
When 1.80mol CO2 and 1.80mol H2 are placed in a 3.00-L container at 395 degree C. the following reaction occurs: CO2(g) + H2(g) CO(g) + H2O(g). If Kc = 0.802. what are the concentrations of CO2 in the equilibrium mixture? Express your answer with the appropriate units. If Kc = 0.802. what are the concentrations of H2 in the equilibrium mixture? Express your answer with the appropriate units. If Kc = 0.802, what are the concentrations of CO in the equilibrium mixture? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
a) .32 M b) .32 M c) .28 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.