1a) 1 A(aq) + 4 B(aq) --> 3 C(aq) + 2 D(aq) What is the rate of production of D,
ID: 600271 • Letter: 1
Question
1a)1 A(aq) + 4 B(aq) --> 3 C(aq) + 2 D(aq)
What is the rate of production of D, in mol L-1 s-1, if the rate of production of C is 0.470 mol L-1 s-1?
Enter your answer accurate to three significant figures. If necessary, use exponential notation (e.g. 1.23E-3 for 1.23x10-3).
1b)The decomposition reaction, X --> products,is zeroth-order with rate constant k=0.0747 mol L-1 s-1. How long will it take for the decomposition to be 50% complete, if the initial concentration of X is 1.35 mol/L?
Give your answer in seconds, accurate to three significant figures.
Explanation / Answer
Rate of production of D = 2/3 x 0.47 = 0.313 mol L-1s-1 b) t1/2 = A/2k = 1.35/2x0.0747 s = 9.036 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.