The equilibrium constant Kc for the reaction H2(g) + I2(g) equilibrium sign 2Hl(
ID: 603145 • Letter: T
Question
The equilibrium constant Kc for the reactionH2(g) + I2(g) equilibrium sign 2Hl(g)
is 54.3 at 430 degrees Celsius. At the start of the reaction there are 0.714 mole of H2, 0.984 mole of I2, and 0.886 mole of HI in a 2.60 L reaction chamber. Calculate the concentrations of the gases at equilibrium.
[H2]=
[I2]=
[HI]=
Explanation / Answer
H2(g) + I2(g) 2Hl(g) initial concentrations are [H2]= 0.714, [I2]= 0.984, [HI]= 0.886 moles in 2.6 L => molarity of [H2]= 0.714/2.6 = 0.2746, [I2]= 0.984/2.6 = 0.3784, [HI]= 0.886/2.6 = 0.3407 now concentrations at equilibrium are [H2]= 0.2746- C , [I2]= 0.3784-C [HI]= 0.3407+ 2C Kc = 54.3 = (2* [HI])^2/ [H2]*[I2] = 4* (0.3407+2C)^2 / (0.2746-C) (0.3784-C) solve for C and substitute in concentration values and u will get the answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.