Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chloride via the following re
ID: 604083 • Letter: A
Question
Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chloride via the following reaction: m 2Al}+3Cl_2rightarrow2AlCl_3 What is the maximum mass of aluminum chloride that can be formed when reacting 26.0g of aluminum with 31.0g of chlorine? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
2Al +3Cl2 -----> 2AlCl3 moles of Al=26/26.98 =0.96 moles of Cl2=31/35.5=0.8732 since 2 moles of Al requires 3 moles of Cl2 thus Al is in excess 1 mole of Cl2 produces 2/3 moles of AlCl3 0.8732 moles produces 0.58 moles of AlCl3 mass =0.58*133.34=77.62 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.