Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mixture of gases contains 4.19 g of SF6, 8.62 g of Kr, and 4.25 g of SO2. What

ID: 606436 • Letter: A

Question

A mixture of gases contains 4.19 g of SF6, 8.62 g of Kr, and 4.25 g of SO2. What is the partial pressure in atm of each component of this mixture if it is held in a 43.2-L vessel at 19.7 oC? Use R = 0.0821 L-atm/mol-K as the value of the gas constant. a) P(SF6) = 0.429 atm, P(Kr) = 0.209 atm, and P(SO2) = 0.423 atm. b) P(SF6) = 0.0160 atm, P(Kr) = 0.0572 atm, and P(SO2) = 0.0369 atm. c) P(SF6) = 19.4 atm, P(Kr) = 5.41 atm, and P(SO2) = 8.38 atm. d) P(SF6) = 0.276 atm, P(Kr) = 0.568 atm, and P(SO2) = 0.280 atm. e) P(SF6) = 29.8 atm, P(Kr) = 107 atm, and P(SO2) = 68.9 atm.

Explanation / Answer

c) P(SF6) = 19.4 atm, P(Kr) = 5.41 atm, and P(SO2) = 8.38 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote