The total mass of solid unknown dissolved in the sample was 0.1200 g. If the sam
ID: 606959 • Letter: T
Question
The total mass of solid unknown dissolved in the sample was 0.1200 g. If the sample were dissolved to a final volume of 100.0 mL, and a 25.00 mL sample of the solution required 36.32 mL of EDTA solution, find the mass percent of CaCO3 that was present in the original solid sample.Explanation / Answer
A mixture of CaCO3 and CaO weighing 0.639 g was heated to produce gaseous CO2. After heating, the remaining? solid weighed 0.501 g. Assuming all the CaCO3 broke down to CaO and CO2, calculate the mass percent of CaCO3 in the original mixture. CaCO3 --> upon heating --> CaO(s) & Co2 (g) 0.639 g = 0.501 g = 0.138 grams of CO2 released use molar masses to find the original amount of CaCO3 present, knowing that 1 mole of CaCO3 released 1 mole of CO2): (0.138 grams of CO2) (100.1 g/mol CaCO3) / (44.01 g/mol CO2) = 0.3139 grams of CaCO3 calculate the mass percent of CaCO3 in the original mixture. 0.3139 grams of CaCO3 / 0.639 g sample = 49.12% CaCO3 your answer, rounded to 3 sig figs would be 49.1 % CaCO3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.