Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When 1.40g of magnesium metal is allowed to react with 200ml of 6.00M aqueous HC

ID: 609847 • Letter: W

Question

When 1.40g of magnesium metal is allowed to react with 200ml of 6.00M aqueous HCl , the temperature rises from 25.0 C to 42.3C . Calculate delta H in kilojoules for the reaction, assuming that the heat capacity of the calorimeter is 776J/C , that the specific heat of the final solution is the same as that of water [(4.18 J/(gxC) ], and that the density of the solution is 1.00g/mL .

Explanation / Answer

Mg + 2 HCl => MgCl2 + H2. Moles of Mg = mass/molar mass of Mg = 1.40/24.305 = 0.05760 mol. Heat released by reaction = heat absorbed by solution + heat absorbed by calorimeter = mass x specific heat x temperature change of solution + heat capacty x temperature change of calorimeter = (200 + 1.40) x 4.18 x (42.3 - 25.0) + 776 x (42.3 - 25.0) = 27988.84 J. Delta H = -heat released/moles of Mg = -27988.84/0.05760 = -485917 J/mol = -486 kJ/mol.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote