Solid potassium ,K , can be reacted with molecular oxygen , O2 to form K2O. If 4
ID: 610624 • Letter: S
Question
Solid potassium ,K , can be reacted with molecular oxygen , O2 to form K2O. If 4.3 g of potassium are reacted with 2 dm^3 of pure O2 at 20 degree celsius and 101.325 kPa what will be the mass and/or volumes of all substances present after the reaction is complete? Include the balanced reactionExplanation / Answer
2 K + 0.5 O2 -> K2O 4.3 gm K = 4.3 /39 =0.11026 oxygen n = PV/RT , P = 101.325 KPa = 1 atm , V = 2 dm^3 = 2 liters n = 1x2/(0.0821 x 293) = 0.08314 0.11026 moles K reacts with (0.11026/4) O2 to give (0.11026/2) moles K2O O2 left 0.08314 - 0.027565 = 0.055 moles = 0.055 x32 = 1.76 gms O2 K2O produced = 94 x 0.055 = 5.18 gms will be present K will be absent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.