Using the enthalpy of reaction for the 2 reactions with ozone, determine the ent
ID: 614504 • Letter: U
Question
Using the enthalpy of reaction for the 2 reactions with ozone, determine the enthalpy of reaction for the reaction of chlorine with ozone. please help. I have no idea where to start. 1) ClO(g) + O3(g) ---> Cl(g) + 2O2(g) ?H^degreerxn= -122.8 kJ 2) 2O3(g) ----> 3O2(g) ?H^degreerxn= -285.3 kJ 3) O3(g) + Cl(g) ----> ClO(g) + O2(g) ?H^degreerxn= ?Explanation / Answer
We have ClO(g) + O3(g) ---> Cl(g) + 2O2(g) ?H1= -122.8 kJ -(1) 2O3(g) ----> 3O2(g) ?H2= -285.3 kJ -(2) Now O3(g) + Cl(g) ----> ClO(g) + O2(g) this can be obtained if we subtract 1 from 2. thus ?H3= ?H2- ?H1 = -162.5KJ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.