Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Aluminum metal shaving (10g) was placed in 100mL of 6.00M hydrochloric acid. Wha

ID: 615557 • Letter: A

Question

Aluminum metal shaving (10g) was placed in 100mL of 6.00M hydrochloric acid. What is the mass of hydrogen gas that can be produced? 2Al (s) + 6HCl (aq) -----> 2AlCl3 + 3H2 (g)

Explanation / Answer

Find the moles of Al: n = m/Ar = 10/27 = 0.37 mol (approx) where Ar = 27 is the relative atomic mass of Al. Find the moles of HCl: n = C*V = 6*0.1 = 0.6 mol HCl According to the balanced chem. equation: 2Al + 6HCl --> 2AlCl3 + 3H2 1 mol of Al reacts with 3 mol of HCl, so 0.37 mol of Al reacts with 3*0.37 = 1.11 mol of HCl So HCl is the limiting reactant and because: 6 mol of HCl produces 3 mol H2 0.6 mol of HCl produces 0.3 mol H2 This quantity - 0.3 mol of H2 - at STP occupies: V = n*Vm = 0.3*22.4 = 6.72 L, where Vm = 22.4 L/mol is the molar volume in STP.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote