Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Determine how many grams of CO2 are produced if 25.0g of toluene , C7 H* is b

ID: 623488 • Letter: A

Question

A. Determine how many grams of CO2 are produced if 25.0g of toluene , C7 H* is burned. B If the actual amount of CO2 produced in 78.4 grams, what is the % of yield of CO2? C. Why is it important to know the shape of molecules in relation to their solubility in water? D.Explain the difference of temperature on the solubility of gases in liquid( Henry's Law) ?

Explanation / Answer

A) C7H8 + 9O2 ---> 7CO2 + 4H2O 25 gm toulene = 25/92.14 = 0.271326 moles moles of CO2 = 7 x 0.271326 = 1.899 mass of CO2 = 1.899 x44 =83.56848 gms B) % yield = (78.4/83.56848)x100 =93.815 % C) Shapes of molecules is necessary to know. Types of interactions between molecules is dependent on shapes of molecules. D)as temperature increases solubility of gas decreases

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote