Hydrogen cyanide, , is a poisonous gas. The lethal dose is approximately 300.mg
ID: 625690 • Letter: H
Question
Hydrogen cyanide, , is a poisonous gas. The lethal dose is approximately 300.mg HCN per kilogram of air when inhaled. The density of air at 26 is 0.00118 g/cm^3.
Part B: Consider the formation of by the reaction of (sodium cyanide) with an acid such as (sulfuric acid):
2NaCN(s)+H2SO4(aq)-->Na2SO4(aq)+2HCN(g)
What mass of gives the lethal dose in the room?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C:
Explanation / Answer
ok, so you have the information to calculate the amount of grams of air in THE room so this should be done first. Note you need to convert your feet into centimeters. 12 ft = 144 inches x 2.54 cm/inch = 366 cm 15 ft = 12 x 15 = 180 inches x 2.54cm/inch = 457 cm 9 ft = 12 x 9 = 108 inches x 2.54cm/inch = 274 cm need to multiply these together to get cubic cms (cm^3) = 45,830,000 cm^3 now take 0.00118 g AIR/cm^3 x 45830000cm^3 = 54,100 g AIR 54,100 g AIR = 54.100 KG AIR (phew thats about 120 pounds of air) 54.10 kg AIR x 300 mg HCN/kg AIR =16,230 mg HCN == 16.2 g of HCN This lethal dose has to be given over a period of minutes for HCN in that lab room. part b) Since the HCN comes from sulphuric bath, you look for the mass amount of NaCN required to leaves up HCN. Then the reaction follows 2 NaCN(s) + H2SO4(aq) --> Na2SO4(aq) + 2 HCN(g) stating a STOICHIOMETRIC RATIO LIKE NaCN : HCN = 2 : 2 assuring that ONE MOLE OF Hydrogen Cyanide COMES FROM ONE MOLE OF Sodium Cyanide. Then, mathematically (16.7 / (1 + 12 + 14)) = (x / (23 + 12 + 14)) the mass amount you need is x = 16.7 * 49 / 27 = 30.3 grams of NaCN part c Acrylan is a synthetic clothes made by ACRYLONITRILE (e.g. CH2CH=CN) bearing HCN in feature of 50.9%. The rug burned the 50% of its whole surface, e.g. 50% of the whole surface 12 X 15 square-feet 0.50 X 12 X 15 = 90 square-feets = 9.2 square-meters This area has a weight corresponding to 30 * 9.2 / (0.914)^2 = 330 oz = 9340 grams of rug This mass leaven off a corresponding amount of HCN by 20% of theoretical yield expressed in 50.9% 20% * 50.9% * 9340 = 950 grams of HCN Yes, IT OVERTHROWS THE LETHAL DOSE!
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.