Trial 1 Mass of Water: 124.229g Mass of NaOH: 3.350g Total Mass: 127.579g Mole o
ID: 632848 • Letter: T
Question
Trial 1
Mass of Water: 124.229g
Mass of NaOH: 3.350g
Total Mass: 127.579g
Mole of NaOH: .0838mol
Initial temp: 22.5 Celsius
Final temp: 29.5 Celsius
Change in temp: 7 Celsius
Trial 2
Mass of Water: 121.697g
Mass of NaOH: 5.129g
Total Mass: 126.826g
Mole of NaOH: .128mol
Initial temp: 23.2 Celsius
Final temp: 29.6 Celsius
Change in temp: 6.4 Celsius
What is the delta H dissolution for each?
The average delta H dissolution?
The accepted delta H dissolution?
Percent error?
please show work so i can understand
Explanation / Answer
1).q = m*(dt)*c =124.229*7*4.184
=3638.419
delata h dissolution= q/mole of NaOH=43.42 Kj/mole.
2). same as 1). q=3258.76
delata h dissolution = q/mole of NaOH=25.46 Kj/mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.