Question 4 1 pts In an existing process, 180 kgmol/h of C,H, (P) is mixed with 4
ID: 635225 • Letter: Q
Question
Question 4 1 pts In an existing process, 180 kgmol/h of C,H, (P) is mixed with 420 kgmol/h of a mixture containing 50% CO (C) and 50% H2 (H) and with a recycle stream containing propylene and then fed to a reactor, 30% of the propylene fed to the reactor is consumed. The reactor effluent is sent to a separator. The desired product butanal (B) is removed in one stream, unreacted CO and H, are removed in a second stream, and unreacted P is recovered and recycled. 5 er Reactor Separator - -K, H P, c, C, H 2 7 What is the mol% butanol in the reactor effluent (stream 4)? Round to the nearest 0.1%Explanation / Answer
1-
Balance H around mixer
H2 = H3
Balance H around reactor
H3 = H(cons) + H4
H4 = H3 - H(cons)
H4 = H2 - H(cons)
H4 = 420*0.5 - 180 = 30 kmol
Balance P around reactor
30% P consumed means 70% P unreacted
P4 = 0.7*P3
Balance C around mixer
C2 = C3
Balance C around reactor
C3 = C(cons) + C4
C4 = C3 - C(cons)
= 420*0.5 - 180 = 30 kmol
P1 = P(cons)
P3 = 180 kmol
P4 = 180*0.70 = 126 kmol
P4 = P5 = 126 kmol
B4 = B(gen) = 180*0.3 = 54 kmol = P(cons)......... Eq1
B4 = B7 = 54 kmol...... Eq2
P1 + P5 = P3
P1 = 180 - 126 = 54 kmol........ Eq3
From eq3 and eq1
P1 = P(cons)
Total kmol of stream 4
= P4 + C4 + H4 + B4 = 126 + 30 + 30 + 54 = 240 kmol
Mol% butanal = B4/stream 4
= 54*100/240
= 22.5 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.