Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The last digit in the answer is 1 so XX.X1. After standardizing your NaOH soluti

ID: 635492 • Letter: T

Question

The last digit in the answer is 1 so XX.X1. After standardizing your NaOH solution. you have determined that the concentration is actually 0.1019 M. If your unknown contains a 42.30 weight percent concentration of KHP (Mw-204.23) in your unknown sample of mass 1.250 g how many militers of titrant will be needed to reach the equivalence point of the titration? You do not need to put the units on your answer; this is only a numeric value. Enter the value as XX.X1 (the last digit is given to avoid rounding error).

Explanation / Answer

[NaOH] = 0.1019 M

The mass of KHP = 42.30*1.125/100 = 0.476 g

The no. of moles of KHP = 0.476 g/204.23 g mol-1 = 0.00233 mol

The no. of moles of titrant (NaOH) required at equivalent point = 0.002331 mol

Therefore, the volume of titrant required = 0.002331 mol/(0.1019 mol/L) * 1000 = 22.91

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote